رولبیرینگ

رولبرینگ چیست؟

عضو دیگر خانواده بیرینگ‌ها، رولبرینگ‌ است. همانند بلبرینگ‌، رولبرینگ نیز دارای دو رینگ داخلی و بیرونی است که دارای شیار برای حرکت عناصر غلطنده است با این تفاوت که در بلبرینگ‌ها عناصر غلطنده ساچمه‌های کروی هستند ولی در رولبرینگ‌ها این عناصر دارای اشکال استوانه‌ای، مخروطی و کروی هستند. در رولبرینگ‌ها نیز قفسه وظیفه جداکردن و حفظ نظم و فاصله عناصر غلطنده را برعهده دارد.

عناصر غلطنده استوانه‌ای، تنها تحمل بارهای شعاعی یعنی بارهای عمود بر محور چرخش را برخوردار هستند؛ اما عناصر غلطنده به شکل مخروط بارهای شعاعی و محوری را همزمان تحمل می‌کنند.

رولبرینگ‌ها در مقایسه با بلبرینگ‌ها می‌توانند بارهای سنگین‌تری را تحمل کنند، اما نمی‌توانند مانند بلبرینگ‌ها در دورهای با سرعت زیاد بچرخند. برخی از رولبرینگ‌ها قابلیت خودتنظیمی داشته و مشکلات نصب و ناهمترازی محوری و شافت را حل می‌کنند.

انواع رولبرینگ

طیف گسترده‌ای از رولبرینگ‌ها وجود دارد که هرکدام دارای طرح و کاربرد متمایزی نسبت به یکدیگر هستند. به طور کلی چهار نوع رولبرینگ وجود دارد:

1- رولبرینگ بشکه‌ای (کروی)

آنها دارای دو حلقه در ریس داخلی هستند که میزان بار و ناهمترازی‌های موجود را منتقل و برطرف می‌کنند.

2- رولبرینگ استوانه‌ای

آنها بارهای شعاعی زیاد و تا حدی هم بارهای محوری را در سرعت‌های بالا تحمل می‌کنند.

3- رولبرینگ‌های سوزنی

آنها دارای غلطک‌های استوانه‌ای بلند و باریک هستند و برای تحمل بارهای شعاعی در محل‌هایی که کمبود فضای نصب وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

4- رولبرینگ‌های مخروطی

این نوع از رولبرینگ‌ها علاوه بر غلطک، دارای رینگ‌های داخلی و بیرونی و شیارهای حرکت عناصر غلطنده مخروطی هستند تا بتوانند هر چه بهتر بارهای محوری و شعاعی را به طور همزمان منتقل کنند.