بلبرینگ کف‌گرد

 

بلبرینگ‌های کف‌گرد به منظور حمل بارهای محوری طراحی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین از آنها به عنوان بلبرینگ‌های محوری نیز یاد می‌شود. این نوع بلبرینگ‌ها حاوی دو صفحه سخت‌کاری شده فوقانی و تحتانی دارای مدار هدایت مسیر عناصر چرخنده، مجموعه‌ای از ساچمه‌ها و غالباً یک قفسه (در برخی از موارد کاربرد با سرعت پایین، از مکمل ساچمه بدون قفسه برای افزایش ظرفیت رانش استفاده می‌شود) برای نگهداری عناصر چرخنده هستند.

آلیاژ مورد استفاده در ساخت بلبرینگ‌های کف گرد از فولاد با استحکام و مقاومت سطحی بسیار بالا در برابر بارهای محوری می‌باشد که با درجه صیقل بسیار بالا تولید شده است و برای روان‌کاری بلبرینگ‌های کف گرد نیز  از گریس‌هایی با طول عمر بسیار بالا بصورت محدود استفاده می‌شود.

بلبرینگ‌های کف‌گرد در مواردی که وزن بار محوری کمتر و به سرعت بالاتر نیاز است، گزینه بسیار مناسبی هستند. بلبرینگ‌های کف گرد معمولا دارای طول عمر بالایی هستند و ساچمه های بکار رفته در ساختمان آنها با اصطکاک بسیار اندک و سایش حداقلی و بصورت کاملا بی صدا عمل می کنند. در سرعت های بالاتر این بلبرینگ‌ها نیازمند روان‌کاری می‌باشند که از طریق گریس‌های ویژه، صورت می‌پذیرد.

بلبرینگ‌های کف‌گرد دارای دو نوع یک طرفه و دو طرفه هستند؛ در حالیکه نوع یک طرفه تنها  قادر به تحمل بار محوری در یک جهت است، نوع دو طرفه قادر به تحمل بار از هر دو جهت است. با این حال، این نوع از بلبرینگ‌ها به هیچ وجه نمی‌توانند تحت تنش نیروهای شعاعی قرار بگیرند پس در هیچ شرایطی بلبرینگ کف گرد یکطرفه نباید تحت اثر نیروی شعاعی قرار بگیرد.

با توجه به اینکه این نوع از بلبرینگ قابل تفکیک می‌باشد، در نتیجه نصب و مونتاژ آنها بسیار آسان است.

در صنایع گوناگون از بلبرینگ‌های کف‌گرد، استفاده‌های متنوعی صورت می‌گیرد. به عنوان مثال در ماشین‌‌آلات کشاورزی، پمپ‌ها، ماشین‌آلات نظافت صنعتی و بسته‌بندی، موتورهای الکتریکی، دستگاه‌های تناسب‌اندام، تجهیزات ماشین‌کاری (فولاد، شیشه، سنگ‌های تزئینی و ساختمانی، چوب)،‌ سیستم‌های باز و بست اتوماتیک مانند ماشین‌آلات بستن درب بطری و غیره.

پروژه های مرتبط