بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیار عمیق

 

بلبرینگ‌های شیار عمیق متداول‌ترین و پرمصرف‌ترین نوع بلبرینگ‌ها هستند. می‌توان به آنها لقب بلبرینگ‌های همه‌ فن حریف داد؛ از موتورهای الکتریکی گرفته تا لوازم خانگی، موتور اتومبیل، ماشین ‌آلات اداری، ابزار آلات کشاورزی و حتی در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اصطکاک کمی دارند و برای صدا و لرزش بسیار کم طراحی شده‌اند. طراحی این نوع بلبرینگ امکان سرعت چرخش در دورهای بالا را برای آنها امکانپذیر می‌کند. آنها تحمل بارهای شعاعی و محوری را داشته و نصب آنها آسان است و نسبت به سایر انواع بیرینگ، به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند.

دلیل نام‌گذاری آنها به علت وجود شیارهای عمیق در مسیر حرکت ساچمه‌ها و ابعاد بسیار نزدیک این شیار با ابعاد ساچمه‌های درون آن است.

بلبرینگ‌های شیار عمیق معمولاً از یک حلقه (کنس) داخلی، حلقه (کنس) بیرونی، ساچمه و قفسه تشکیل شده‌اند. انواع مختلفی از آنها با محافظ استیل (Z)، آب‌بندهای لاستیکی (انواع تماسی / غیر تماسی) (RS)، شیارهای جازنی ساچمه، و تنوع جنس قفسه موجود است. محافظ و آب‌بندهای لاستیکی مذکور سبب پاکیزه و در امان ماندن بلبرینگ‌های شیار عمیق از گرد و غبار و به تبع آن افزایش طول عمر بلبرینگ می‌شود.

قفسه‌های دو تکه که از پرسکاری ورق فولادی یا برنجی ساخته شده‌اند، در بلبرینگ‌های شیار عمیق کاربرد دارند. نیمه‌های قفسه توسط پرچ یا خم کردن لبه‌های خار مانند به هم وصل می‌شوند.

در این بلبرینگ گاهی  از قفس های پلاستیکی نیز استفاده می شود. در نمونه های پلاستیکی، لب های نگهدارنده قابل انعطافند تا براحتی و با فشار داخل بلبرینگ و ساچمه ها چفت شوند. همچنین بلبرینگ‌های شیار عمیق قابلیت بازشدن و گریس کاری مجدد را ندارند.

دو نوع بلبرینگ شیار عمیق وجود دارد. بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه که دارای یک ردیف شیار و ساچمه بوده و دیگری بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه که دارای دو ردیف شیار موازی و ساچمه‌ هستند و برغم تحمل بارهای ترکیبی شعاعی و محوری، با این حال از قابلیت بیشتری در تحمل بارهای شعاعی برخوردار هستند.

بلبرینگ های شیار عمیق با توجه به نیاز مصرف‌کننده، در اندازه‌ها، مواد و انواع مختلفی وجود دارند؛ از جمله موارد مصرف صنعتی خاص آن در دمای بالا است. انواع خاصی از بلبرینگ‌های شیار عمیق  برای تحمل مقاومت در برابر دمای 350 درجه سانتیگراد (660 درجه فارنهایت) ساخته شده‌اند و برای ماشین آلات مورد استفاده در صنعت ذوب فلزات یا کوره‌های صنعتی مناسب هستند.

بلبرینگ‌های شیار عمیق با توجه به کاربرد آنها، در اندازه‌های مختلف و برای بارهای مختلف از بلبرینگ‌های شیار عمیق کوچک برای بارهای سبک گرفته تا بلبرینگ‌های شیار عمیق بزرگ برای بارهای سنگین، ساخته می‌شوند.

استفاده از بلبرینگ‌های شیار عمیق می‌تواند طیف وسیعی از مزایا از جمله کاهش هزینه، تعمیر و نگهداری کمتر، سر و صدای کمتر در سرعت‌های پایین و نصب آسان‌تر، ظرفیت بار بالاتر، مونتاژ ساده، افزایش طول عمر، کاهش ابعاد و اندازه و وزن مونتاژ را به همراه داشته باشد.

بلبرینگ‌های شیار عمیق در صنایع فولاد، لوازم خانگی، معدنی، سیمان، کشاورزی، نساجی، کاغذ، شکر، ماشین ‌آلات سنگین، ماشین ‌آلات خط تولید و آسیاب‌ها، برق صنعتی، پمپ‌ها، کمپرسور و حتی سانتریفیوژها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پروژه های مرتبط