بلبرینگ تماس زاویه‌ای

 

بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای دارای شیاری حلقه‌ای در داخل و بیرون خود هستند که مسیر حرکت ساچمه‌ها است و  نسبت به یکدیگر در جهت محور بیرینگ جابه‌جا می‌شوند؛ به عبارت دیگر، در بلبرینگ تماس زاویه‌ای رینگ داخلی و رینگ خارجی، به‌طور نسبی با هم جابجا می‌شوند، این بدان معناست که این بلبرینگ‌ها ظرفیت تحمل بارهای ترکیبی، یعنی بارهای شعاعی و بارهای محوری را به طور همزمان دارا هستند.

اگرچه بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای می‌توانند بارهای محوری را فقط در یک جهت بپذیرند‌، اما این بلبرینگ‌ها با زاویه‌های تماسی مختلف ۱۵ و ۲۵ و ۴۰ درجه تولید می‌شوند و در این نوع بلبرینگ هر چه مقدار زاویه تماس بیشتر باشد، قدرت تحمل بار محوری نیز بیشتر می شود. زاویه تماس همان زاویه میان محل الحاق ساچمه‌ها و شیار مسیر حرکت ساچمه‌ها است.

از آنها معمولاً در صنایع مختلف از جمله صنایع فولاد، صنایع معدنی، صنعت سیمان، کشاورزی، کاغذ، برق صنعتی، صنایع انرژی باد، صنایع غذایی و خودروسازی در راستای انتقال مواد، استفاده در ابزار و ماشین‌آلات، آسیاب‌های فولادی، گیربکس‌ها، پمپ‌ها، موتورهای الکتریکی، کلاچ و یا سایر کاربردهای مشابه، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای به 3 دسته تقسیم می شوند:

1- بلبرینگ تماس زاویه‌ای تک ردیف  (Single row angular contact ball bearings)

بلبرینگ‌ها‌ی تماس زاویه‌ای یک ردیف قادر به تحمل بارهای محوری سنگین هستند. این نوع از بلبرینگ با زاویه تماس ۱۵ و ۲۵ درجه، بلبرینگ‌های دقیقی می‌باشند. از این بلبرینگ در تجهیزاتی با محور دوران دقیق و سرعت چرخش بالا و بدون لقی، مانند کارگیر ماشین‌های ابزار از قبیل دستگاه تراش، فرز و سی.ان.سی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع بلبرینگ با زاویه‌ی ۱۵ درجه برای سرعت های بالا و با زاویه ۲۵ درجه جهت تحمل بارهای محوری سنگین کاربرد دارند.

2- بلبرینگ تماس زاویه‌ای دو ردیف (Double row angular contact ball bearings)

بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای دو ردیف مشابه بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای یک ردیف قادر به تحمل بارهای سنگین شعاعی و محوری می‌باشند. این بلبرینگ‌ها در انواع بدون آب‌بند یا همراه با آب‌بند و همچنین رینگ داخلی آنها در دو نوع قابل جدا‌سازی و غیر‌قابل جدا‌سازی تولید می‌شوند.

3- بلبرینگ تماس زاویـــه‌ای چهار نقطه تماس (Four-point contact ball bearings)

پروژه های مرتبط