بیرینگ

بیرینگ‌ها قطعاتی مکانیکی هستند و در حقیقت آنقدر برای صنعت و ماشین آلات نقش مهم و اساسی ایفا می‌کنند که به آنها “نان و آب” صنعت گفته می‌شود و بدون آنها عملاً ماشین آلات هیچگونه کارایی ندارند. بیرینگ‌، عملاً در تمام ماشین آلات مورد استفاده قرار می‌گیرند و چون کار خود را در سایه انجام می‌دهند ممکن است از سوی افرادی که ارتباطی با صنعت و ماشین آلات نداشته باشند، شناخته نشوند.

ما در اینجا قصد داریم توضیح کوتاه و مختصری از بیرینگ‌ها و عملکرد آنها به شما ارائه کنیم.

بیرینگ چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده در مورد بیرینگ‌ها توضیح بدهیم باید بگوئیم، قطعاتی هستند که به چرخش اجسام کمک می‌کنند. انواع ماشین آلات دوّار و در حال چرخش دارای شافت‌ها یا به عبارت دیگر میله‌های صیقلی و دارای توان تحمل فشار زیاد هستند که برای چرخش به بیرینگ‌ها نیاز دارند.

در نگاه اول بیرینگ‌ها قطعات مکانیکی بسیار ساده‌ای هستند؛ اما صنعت بدون آنها امکان ادامه فعالیت ندارد. بیرینگ‌ها امکان چرخش شافت چرخ‌ها، گیربکس‌ها، توربین‌ها، روتورها و … را فراهم می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد با کمترین میزان اصطکاک، همواره به چرخش و فعالیت خود ادامه دهند.

اتومبیل، هواپیما، ژنراتورها و حتی لوازم خانگی مانند یخچال، جاروبرقی و حتی کولر که ما روزانه از آنها استفاده می‌کنیم، فعالیت خود را مدیون بیرینگ‌ها هستند.

بیرینگ‌ها چه نقشی ایفا می‌کنند؟

بیرینگ‌ها دو نقش اساسی ایفا می‌کنند:

1- کاهش اصطکاک و کمک به چرخش روان‌تر

اصطکاک همیشه بین شافت در حال چرخش و بخشی که چرخش را پشتیبانی می‌کند، رخ می‌دهد، بیرینگ‌ها بین این دو جزء قرار گرفته و کار چرخش را آسان می‌کنند. در نتیجه کارکرد بیرینگ‌ها کاهش اصطکاک و ایجاد چرخش روان‌تر و به تبع آن کاهش مصرف انرژی است.

2- پشتیبانی از قسمت‌های حمایت کننده چرخش و حفظ موقعیت مناسب برای شافت در حال گردش

شافت و بخش‌های حمایت‌کننده برای چرخش نیازمند نیروی بسیار زیادی هستند. وظیفه بیرینگ‌ها جلوگیری از آسیب به دو بخش مذکور براثر اعمال بسیار زیاد نیرو می‌باشد. همچنین موقعیت شافت و بخش‌های پشتیبان چرخش نسبت به یکدیگر را حفظ می‌کند.

این بیرینگ‌ها هستند که به ما امکان می‌دهند بارها و بارها از ماشین‌ آلات بدون هرگونه آسیب استفاده کنیم.